Na desnoj obali Dunava, 11 km nizvodno od Beograda, u Vinči, odakle potiče jedna od tehnološki najnaprednijih praistorijskih kultura Evrope, sreli su se srpski sokolari iz više gradova Srbije, njihovi prijatelji i poštovaoci, među njima i predstavnici Zavoda za zaštitu prirode Srbije i Lovačkog saveza Srbije. Njihov susret biće zabeležen kao dan osnivanja Društva sokolara Srbije. Za prvog predsednika Društva izabran je poznati sokolar, akademski slikar Milenko Aćimović – Aćim.
Skoro sve zemlje u Evropi imaju svoja udruženja sa različitim brojem sokolara. Engleska prednjači sa 11.000 sokolara (od kojih je 7.000 aktivnih), Amerika ima 3.000, Nemačka 2.000, Italija 600, Francuska 600, Španija 350, Austrija 300, Mađarska 200 i Holandija 100 članova.
Mnogi ne znaju, imaju predrasude ili samo nejasnu predstavu o tome šta je sokolarstvo. Društvo sokolara Srbije će se zalagati da tako ne bude,već da se pročuje sokolarska priča o umetnosti lova sa istreniranom pticom grabljivicom i o njenom uzgoju.
Baš kao što je Vinča dokaz o značaju balkanskih prostora u formiranju Evropske kulture, očekujemo da će i Društvo koje je Vinču izabralo za mesto svog osnivanja, naslediti deo slave i svojim radom steći makar približno jednak značaj. Vreme je za njih tek počelo.
Daljim radom i zalaganjem članova Društva sokolara Srbije , slika o sokolarstvu kod nas se menja na bolje.
Pre svega, donošenjem znanja , iskustva i opreme iz inostranstva članovi društva postaju sve uspešniji u sokolarskom lovu kao i u uzgoju sokolarskih ptica.
Društvo sokolara Srbije biva pozvano da uzme učešće i postane član međunarodne svetske asocijacije sokolara (IAF) . Ovim članstvom naše Društvo potvrđuje svoj legitimitet na svetskom nivou i na dalje predstvalja našu zemlju u ovoj organizaciji.
U cilju popularizacije sokolarstva članovi Društva organizovano izlaze na sajamove lova širom zemlje, te tamo u direktnom kontaktu sa lovačkom populacijom šire informacije o sokolarstvu.
Čestim gostovanjima u medijima , posetama raznim predškolskim i školskim ustanovama, lovačkim, ekološkim manifestacijama , manifestacijama na temu starih zanata i očuvanja kulturne baštine, članovi Društva vrše edukaciju i informišu širi auditorijum o sokolarstvu i značaju sokolarstva .
Društvo sokolara Srbije radi na zaštiti sokolarskog nasleđa Srbije kod UNESCO-a kao nematerijalne kulturne baštine našeg naroda.
Po uzoru na strana društva članovi Društva sokolara Srbije organizuju prvi srpski međunarodni skup sokolara u Bečkoj Palanci. Ova manifestacija prerasta u pravi tradicionalni međunarodni miting koji dobija na značaju te razvija saradnju sa inostranim društvima i njihovim članovima .
Društvo sokolara Srbije proslavlja Krsnu Slavu Svetog mučenika Trifuna, 14. februara svake godine.
Društvo sokolara Srbije organizuje redovnu godišnju prijemnu skupštinu na kojoj rezimira rad u prethodnoj godini i prima nove članove …